Adobe Photoshop Lightroom 5 beta

Společnost Adobe připravuje novou verzi programu Adobe Photoshop Lightroom a dala svým zákazníkům možnost zkusit si některé nové funkce, které by nová verze měla obsahovat.

Pojďme si krátce popsat čtyři z nich.

První je „Advanced Healing Brush“. Retušovací nástroj, který známe už z minulých verzí, byl obohacen o možnost vytvořit si tvar štětce tím, že si ho sami nakreslíte. Není tedy nutné mnohokrát ťukat malým kulatým štětce pro odstranění většího objektu nebo vzít obrovský štětec a tak se nepřesně nebo náročně zbavovat velkých skvrn nebo objektů, které na fotografií nechceme. Prostě jen obkreslíte konturu nežádoucího objektu, Lightroom pak navrhne, odkud klonování povede a vy pak návrh použijete nebo zdroj klonování posunete, aby výsledek vyhovoval vašemu záměru. Dalším rozšířením je možnost vizualizace skvrn, např. částeček prachu na snímacím čipu. Lightroom „obkreslí“ a tím zvýrazní kontury objektů a vy tak lépe uvidíte, kde jsou na obraze nečistoty a můžete je snáze odstranit.

 

Advanced Healing Brush umožňuje z fotografie snadno odstranit nežádoucí objekt libovolného tvaru.

Advanced Healing Brush umožňuje z fotografie snadno odstranit nežádoucí objekt libovolného tvaru.

Z minulé verze známe přechodový filtr, kterým je možné měnit lokálně parametry obrazu jako je expozice, kontrast, ale i třeba teplota bílého bodu, nebo doostřit či rozostřit obraz. Nyní je nově k dispozici i filtr radiální. Můžete tedy použít kruh a nebo elipsu pro lokální změnu parametrů a vytvářet tak ještě zajímavější efekty.

 

Příklad použití kruhového filtru

Příklad použití kruhového filtru.

 Rozšířena je i funkce korekce objektivu o narovnání perspektivy obrazu. Linky nebo hrany budov Lightroom rozpozná automaticky a srovná je, aby byly kolmé a nekácely se v obraze. Můžete si vybrat z několika možností narovnání dle motivu nebo nechat výběr na Lightroomu stejně tak, jako rozhodnutí, zda a jak bude obraz případně oříznut.

 

Příklad použití funkce automatického rozpoznání a narovnání perspektivy.

Příklad použití funkce automatického rozpoznání a narovnání perspektivy.

Poslední novinkou je funkce Smart Preview. U jednotlivých fotografií lze vytvořit chytřejší náhled, který můžete upravovat i v případě, že originál snímku nemáte k dispozici (je uložen například na externím disku, který není připojen). A protože, jak víme, Lightroom dělá nedestruktivní úpravy (korekce zapisuje do metadat a aplikuje je na obraz ve formě parametrů, nikoli přímo zápisem do obrazových dat), tak si můžete upravit fotografie i když je nemáte v plném rozlišení k dispozici. Až si je později připojíte, Lightroom je prostě použije i na úpravu originálu.

To je zatím vše, Adobe Photoshop Lightroom 5 beta můžete stáhnout zde.