Představujeme: HotDoor a zásuvný modul CADtools 8 pro Adobe Illustrator s podporou nové verze Illustrator CC

hotdoor_logoCo je to za společnost? HotDoor? Výrobců zásuvných modulů je ve světě nespočet, ale jen někteří dokázali své společnosti udržet v chodu více než deset let a neukončili vývoj buď z důvodu upadajícího zájmu o své produkty, nebo jednoduše proto, že je některý z velkých výrobců nekoupil a nezařadil jejich nástroje přímo do svých aplikací. Jednou z nich je i společnost HotDoor, kterou již v roce 1995 (pro trh se softwarem už lze říci, že jde o dávné datum) založili Brendon a Shari Cheves v prosluněném místě, jako je Laguna Beach v Kalifornii. Stát Kalifornia je tak trochu Mekkou výrobců software, takže to není žádným překvapením. Prvními produkty, které začali produkovat, byly právě CADtools, společně s aplikací MultiPage, jež byla rovněž pluginem pro Adobe Illustrator, a to pro vytváření vícestránek v prostředí Adobe Illustratoru, s jednoduchým exportem nebo tiskem a podporou PDF, JPEG nebo EPS. Dnes byl ale už vývoj v podstatě ukončen, protože obdobnou funkci obsahuje několik verzí zpět samotný Adobe Illustrator. Zaměřovali se ale i na vývoj elektronických obchodů nebo obecně tvorbu webových stránek. Obraty jim po celé období rostly, rozšířili nabídku o prodej pluginů třetích stran, které považovali za zajímavé portfoliu jejich zákazníků a zůstali nadále až doposud u stejného cíle, vytvářet uživatelsky přívětivé nástroje pro všechny profesionály v oblasti designu a DTP.

Ale dost o společnosti HotDoor a pojďme k jejich stěžejnímu produktu – CADTools, nyní ve verzi 8. I když vlastně dnes již v modifikované verzi 8.2 – novým updatem, který podporuje i zcela aktuální verzi  Adobe Illustrator CC (obsaženou pouze v Adobe Creative Cloudu a nastupující po verzi Illustrator CS6). S každou novou verzí nebo updatem CADtools zůstává i zpětná kompatibilita se staršími verzemi Adobe Illustratoru, takže není problém zakoupit nové funkce CADtools 8 i pro Illustrator CS3/4/5, případně CS6.

tutorial_logoCo to vlastně aplikace CADtools je, co nabízí svým uživatelům? Stručně řečeno, je nástrojem, který vám umožní spojit grafiku a technické výkresy či dokumenty s kompletním nastavením 76 kreslících a rozměrových (kótovacích) nástrojů přímo pro práci v prostředí Adobe Illustratoru. Dokážete jednoduše „kreslit“ v jakémkoliv měřítku nebo rozměru, včetně číselné kontroly. Nepotřebujete kompletní funkce AutoCADu od společnosti Autodesk? Je to řešení pro vás, samozřejmě ale nelze srovnávat CADtools s AutoCADem vůbec. Oba produkty mají různé konečné uživatele, byť některé funkce jsou podobné nebo stejné a byť i uživatelé AutoCADu mohou mít v rámci Adobe Illustratoru i plugin CADtools.

Protože je CADtools dostupný už ve verzi 8, zaměřme se právě na novinky, které přináší, a to i jiné, než již zmíněné kompatibility s Adobe Illustratorem CC.

cadtools_sampleplan

Nová technologie Hot Door CORE ™ výrazně zlepšuje rychlost a výkon a zajišťuje bez jakéhokoliv prodlení uvolňování nových verzí, upgradů a updatů pro plnou kompatibilitu s aktuální verzí Adobe Illustratoru v rámci Creative Cloudu. Ve verzi 8 je podpora okamžitého updatu vložených rozměrů, což nahrazuje potřebu aktualizace odkazů (nastavení je ale v rukou samotného uživatele – tedy volitelné). Za zmínku stojí i speciální panel „CADunits“, který zjednodušuje ovládání nástrojů zásuvného modulu nebo panel „CADdimension“, který naopak slučuje a zároveň kombinuje dříve známé panely CADtext a CADstyle. Dále např. novým nástrojem „Profile Tool“ můžete lépe tvarovat rohy. Nově v aplikaci naleznete nástroje jako „Chain Datum Dimension“, „Rounded Rectangle“ a nový „CADcontrol bar“. Pro zjednodušení přichází i nová možnost obecného nastavení dokumentu přímo v okně aplikace CADtools („CADtools Preferences“). Mimo zcela nové funkce a nástroje byly zdokonaleny i ty původní, jmenujme např. vylepšené isometrické a axonometrické kreslení, přičemž původní panel „CADisometric“ nahrazuje nový „CADaxonometric“ (který ale to isometrické kreslení rovněž obsahuje). Vylepšené jsou ale i nástroje pro editaci objektů (např. „fillet“, „trim“ a „extend“, raději ponechávám v originálním znění pro lepší orientaci v aplikaci, která je v ENG verzi a obecně CAD programy používány také s anglickým uživatelským rozhraním). Podrobněji bych se ale už do „rozboru“ jednotlivých nových nebo zdokonalených funkcí již nepouštěl s ohledem na moji specializaci, avšak máte-li zájem o kompletnější informace, můžete si přečíst (a zejména shlédnout drobné gif animace funkcí a nástrojů) na stránkách výrobce nebo máte-li Adobe Illustrator CS3 a novější, můžete si stáhnout a vyzkoušet plně funkční demo. Pravděpodobně by bylo možné nainstalovat demo i do prostředí zkušební verze Illustratoru (stáhnete ze stránek výrobce Adobe).

track

Služby a produkty HotDoor využívají ve světě mnohé společnosti. Jsou jich od mezinárodních designových společností, přes stavební nebo výrobní závody, až po univerzity a muzea, desítky až stovky.  Jmenujme např. The Douglas Group, Freeman, IDL Worldwide, Apple, Boeing,  Adidas, Coca-Cola, Caterpillar, Disney, Lego, Nike, Puma, Xerox, Microsoft, Kawasaki, Electrolux nebo i harvardská univerzita či univerzita San Diego, a mnohá muzea. Náš region je sice malý, ale i zde si jejich produkty, zejména pak CADtools, našly své zájemce, a to jak u jednotlivých uživatelů, tak i u větších firem.

streetlamp

house

Zakoupit můžete v eshopu AMOS Software.