Představujeme: Alien Skin a nová verze zásuvného modulu nejen do Photoshopu: EXPOSURE 5

Exposure-5-boxshot-shadowJeden z nejznámějších produktů společnosti Alien Skin, sídlící v USA, a zároveň nejoblíbenějších zásuvných modulů do Photoshopu – Exposure, přichází v těchto dnech v nové verzi 5. Exposure je zásuvným modulem pro Adobe Photoshop CS5 a CS6, Adobe Photohop Elements 10 a 11, Adobe Photoshop Lightroom 4 a 5 nebo nyní spolupracuje i s Apple Aperture 3 a novějšími verzemi. Mimoto dokáže fungovat i jako samostatná aplikace bez nutnosti vlastnit některý z výše uvedených programů. Samozřejmě se ale právě ve spolupráci s nimi stává opravdu silným nástrojem, který ocení nejeden profesionální fotograf, který se nespokojí jen se základními výstupy. Díky samostatně fungující aplikaci poskytuje i nástroj pro snadné dávkové zpracování. Řekněme si pár slov k programu samotnému a něco i k novým funkcím.

Všechny kreativní nástroje světa filmu

Při vývoji nové verze společnost Alien Skin zpětně zkoumala celou historii analogové fotografie tak, aby dokázala poskytnout rozmanité nástroje od těch s nádechem dobových filmů, které se již v obdobných formátech mnoho desítek let netočí, po triky temné komory, pokrývající jak barevné, tak i černobílé spektrum.

Jednotlivá nastavení v aplikaci Exposure 5 vám poskytne stovky výchozích bodů pro vytváření komplexních stylů. Naleznete oblíbené „nostalgické“ styly, jako Kodachrome a Polaroid, nebo „potemnělé“ styly, jako např. Panatomic-X a mnoho dalších.

Exposure zahrnuje opravdu širokou škálu vzhledů z celé historie analogové fotografie a pracuje jak s černobílými, tak i barevnými podklady v rámci jedné aplikace, takže nevzniká potřeba přecházet mezi různými nástroji nebo programy.

 

Jmenujme některé z nejzajímavějších stylů v nabídce Exposure 5:

 

Klasické filmy (Classic Films)

Exposure reprodukuje mnoho stylů dobových filmů, včetně rané verze ve stylu Kodachrome, který byl používaný  v období mezi roky 1930 až 1960.

ClassicFilms

Černobílé fotografie (Black & White)

Exposure poskytuje obrovskou kontrolu při konverzi do černobílé fotografie. Efekt „High-Key“ (přesvětlená fotografie) snižuje kontrast, dodává odlesk do světlých oblastí a zajišťuje teplé barevné tónování.

Black&White

Portréty (Portraits)

Exposure obsahuje řadu jemných stylů pro portréty. Portra 160 NC snižuje saturaci a kontrast tak, aby tóny pleti vypadaly zdravěji a zároveň věrohodně.

Portrait

Příroda (Nature)

Diapozitivy, které zvyšují sytost a kontrast jsou skvělé pro fotografování krajiny a přírody obecně. Tento příklad používá Velvia 100F, aby se zvýraznila modrá květiny.

Nature

Historický vzhled (Vintage)

Historické vzhledy, jako např. Kalotypie (Calotype), známé z období rané fotografie, naleznete mezi dalšími obdobnými historickými styly. Tento obrázek rovněž znázorňuje jeden z mnoha volitelných nastavení okrajů „poškozených“ stářím fyzické fotografie.

Vintage

Infračervený styl (Infrared)

Exposure dokáže simulovat různé barvy a černobílé infračervené filmy. Tento styl – Kodak HIE film – rozjasňuje zelené rostliny, ztmavuje modré nebe a poskytuje světlým oblastem až nadpozemskou záři.

Infrared

Lo-Fi (Low-Fidelity)

Kostrbatého (Lo-Fi) vzhledu v Exposure snadné dosáhnout pomocí stylu prošlého (expirovaného) filmu, průniku světla do kazety s filmem, neostrost plastické čočky apod. Zrovna tato fotografie kombinuje styl expirovaného filmu Polaroid SX-70 s mírným rozostřením objektivu a vinětací.

Lo-Fi

 

Toto bylo jen krátké shrnutí toho, co Exposure 5 nabízí nejen profesionálním fotografům, ale všem, kteří se o digitální fotografii zajímají a baví je si s nimi hrát tak, aby konečný výsledek byl naprosto dokonalým. Na stránkách Alien Skin ale naleznete i další zajímavé produkty, proto neváhejte a navštivte je. Co takhle zvětšit snímek dvojnásobně bez jakýchkoliv známek zásahu? Fotografie budou ostřejší a bez viditelných počítačových artefaktů! Toto vám umožní Blow Up 3. Vyzkoušejte a uvidíte, jaký rozdíl je při použití samotného Adobe Photoshopu a naopak v aplikaci Blow Up 3.

Pokud se s novou verzí Exposure 5 chcete seznámit více, doporučujeme si stáhnout demo ze stránek Alien Skin. Jestliže vás produkt zaujal ale natolik, že něco podobného jste již hledali, je možné jej zakoupit na eshopu Amos Software.

Systémové požadavky

  • Microsoft Windows: Windows 7 nebo novější
  • Apple Macintosh: Mac OS X 10.7 nebo novější
  • Intel Core 2 processor nebo kompatibilní
  • Monitor s rozlišením 1280 x 768 nebo vyšším
Exposure Standalone ApplicationPhotoshopLightroomElementsAperture